18 Mart Çanakkale zaferi günün anlam ve önemini belirten kon
-
Bugün : 4 Mayıs 2016   
               
  v   FORUM
  v   Dosyalar
  v   Slaytlar
  v   Yazılılar
  v   Resimler
  v   Videolar
  v   Animasyon
  v   Slayt İstek
  v   Yarışma
  v   Mesajlar

Kullanıcı : Şifre : Hatırla : Gizli :

  Egitim Sitemiz Ücretsiz Slayt Sunu Sitesi Forum || EgitimSitemiz.coM ÜYELERININ EKLEDIGI HERSEY
   18 Mart Çanakkale zaferi günün anlam ve önemini belirten konuşma örneği

Yonetici
[Genel Sorumlu]Mesaj sayısı : 94
Giriş sayısı : 516
Konu puanı : 0  Toplam P : 0
Konuya Puan ver
Üye bilgileri


18 Mart Çanakkale zaferi günün anlam ve önemini belirten konuşma
Çanakkale zeferi anlam ve önemiÇanakkale zaferi günün anlam ve önemini anlatan konuşma örneği
 ÇANAKKALE ZAFERİNİ ANLATAN SLAYT İNDİR 

Sayın Kaymakamım,sayın protokol üyeleri,kıymetli misafirler,sevgili örgenciler;


Bugün; Türk savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin ......Yıldönümünü kutlamanın ve kutsal vatanımız için canlarını feda eden şehitlerimizin Şehitler Günü’nü idrak etmenin onurunu yaşamaktayız.Çanakkale Zaferi; dünya tarihinde bir dönüm noktasının yaşandığı, güç dengelerinin değiştiği, olayların akışı üzerinde Türk Ulusunun belirleyici bir rol oynadığı, yüce Türk ulusunun kahramanlık ve fedakarlığının doruk noktasına ulaştığı bir azmin mücadelesi olmuştur.

Çanakkale savaşları Türk milletinin düşmanlarına vatan,bayrak sevgisinin ne demek olduğunu; genci,yaşlısı,kadını,erkeği ile vatan sevgisi etrafından nasıl birleştiğini gösterdiği yüce bir er meydanıdır.Bu büyük savaş ki Mardin’in Derik ilçesinden Yusuf oğlu Mehmet’in ,Konya’nın Beyşehir ilçesinden Hasan oğlu Ahmet’in ,Diyarbakır’ın Ergani ilçesinden Osman oğlu Şerifin,Edirne’nin Keşan ilçesinden Mustafa oğlu Halil’in omuz omuza mücadele edip şahadet mertebesine ulaştığı koyun koyuna yattığı ebedi mekandır.

Yine Çanakkale ki Mehmetçiğin düşmana mertçe savaşmanın ne demek olduğunu gösterdiği yerdir.10 dakika önce kendisini amansızca bombalayan nefes aldırmayan Buovet zırhlısı denizin serin sularına gömülürken deniz de çırpınan askerlerin kurtulması için ateşi kesen ,onları kurtarmak için denize atlayan,kendisi aç iken son lokmasını düşmanla paylaşan ,kendi askerinin yaralı diye yaktığı askeri sırtına alıp taşıyan Mehmetçiğin, büyük şair Akif ‘in dizelerinde belirttiği ” medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar “a insanlığı öğrettiği yerdir.

Çanakkale de zafer sadece düşmanı şaşırtmıştır.Çünkü sadece onlar bu büyük milleti hafife alıp İstanbul’da yapacakları eğlenceleri,İstanbul’a düzenleyecekleri gemi turlarını daha savaş başlamadan yapmışlardı.Zafer 11 mayıs 1915 te Enver paşanın cephede önüne geçip bizi de askere alın diye haykıran 12 yaşındaki büyük yüreklerde,Anafartalar’da,Cönk bayırın da “size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum” diyen büyük komutan Mustafa Kemal’in ruhunda,cephe gerisinde kalmadan evlatlarının yanında cepheye atılan keskin nişancı analarımızda gizliydi.

Çanakkale Zaferi ile birlikte, Şehitler Günü olarak da kutladığımız bu anlamlı zafer gününde, kutsal vatan topraklarını canları pahasına koruyarak şehitlik onuruna erişen aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla hatırlıyoruz.Aziz şehitlerimiz yattıkları yerlerde şunu hissetmelidirler ki; temiz kanlarıyla suladıkları kutsal vatan toprakları, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk Silahlı Kuvvetleri ve tüm Türk ulusu tarafından en kutsal emanet olarak muhafaza edilecektir.

Bu duygularla, bizlere bu büyük zaferin gururunu armağan eden, başta Ebedi Başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun silah arkadaşları olmak üzere; bu mücadeleye iştirak eden Türk ordusunun kahraman mensuplarına, onu her şeyiyle destekleyen aziz Türk ulusunu ve vatanları uğruna hayatlarını feda eden bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve şükranla anıyor, ruhlarınız şad olsun diyorum…


Yonetici : 17.03.2013 23:54:17 Tarihinde bu mesajı düzenledi..

--------------------

www.egitimsitemiz.com

05.03.2012 20:22:02
                               Oy : 0-Puan : 0


Yonetici
[Genel Sorumlu]Mesaj sayısı : 94
Giriş sayısı : 516
Toplam P : 0
Üye bilgileri

Çanakkale Zaferi örnek konuşma metni:

Sayın.........................................................;

Bugün, Türk savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin …… yıldönümünü kutlamanın ve mukaddes vatanımız için canlarını çekinmeden feda eden aziz şehitlerimizin Şehitler Günü’nü idrak etmenin büyük onurunu yaşamaktayız.

Türk milletinin elde ettiği bu zafer, sadece kazanılmış bir savaş olarak görülmemeli, etkileri ve sonuçları itibariyle neler götürüp-getirdiğine iyi bakılmalıdır.

Bilinmelidir ki! Bu zafer kolay elde edilmemiş, Türk milletinin Anadolu’daki varlığının devamı bu savaşın kazanılması ile mümkün olmuştur.

Çanakkale Savaşları, maneviyatın maddiyatı yendiği yer olma özelliği ile dünya tarihi üzerinde de büyük etkilere neden olmuş, asırlardır Avrupalılar tarafından sömürülen ülkelerin bağımsızlık fikrinin kuvvetlenmesine yardımcı olmuştur. Çanakkale Zaferi, Türk milletinin kaderini olumlu yönde değiştirmekle kalmayıp, dünya milletlerinin düşünce yapısının değişimine de büyük etki etmiştir.

Tarihimizdeki her savaşın, her muharebenin ayrı bir önemi ve bizim için manevi bir değeri vardır. Fakat hepimiz tarafından görülebileceği üzere Çanakkale Savaşları, başlangıcı, gelişimi ve sonuçları ile dünyada mevcut başka milletler tarafından bile unutulamayan muharebe özelliği göstermiştir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale savaşlarında özellikle Anafartalar civarında askerleriyle verdiği üstün mücadele ve 276 kiloluk top mermisini sırtında taşıyan Seyit Onbaşı ve arkadaşlarının göstermiş olduğu kahramanlık, dünyada çok az milletin gösterebileceği bir kahramanlık destanıdır.

Çanakkale Savaşlarını benzersiz kılan, işgalci devletlerin dönemin en muazzam savaş gemileri ve binlerce askeri ile boğazı kuşatıp arsızca saldırması değil, gökten yağmur gibi yağan ateşe göğsünü siper eden aziz Mehmetçiktir.

Çanakkale’yi Çanakkale yapan, bitmek tükenmek bilmeyen düşman mermilerinin sesi değil, yaralı düşman askerini sırtına alarak onu düşman mevzisine kadar götürerek, işgalci askerlere insanlık dersi veren kahraman Mehmetçiktir.

Çanakkale’yi Çanakkale yapan, cepheye gönderdiği oğluna “ya şehit ol, ya gazi” demek suretiyle, vatanın her bir karış toprağını evladının canından üstün tutan Türk analarıdır.

Üzerinde yaşadığımız bu kutsal vatan topraklarını bizlere armağan eden, milletimizin varlığının, birliğinin ve beraberliğinin ölümsüz sembolleri aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, şükranlarımı sunuyorum.


--------------------

www.egitimsitemiz.com

05.03.2012 20:22:38
        

Yonetici
[Genel Sorumlu]Mesaj sayısı : 94
Giriş sayısı : 516
Toplam P : 0
Üye bilgileri
haber

--------------------

www.egitimsitemiz.com

05.03.2012 20:24:55
        

Yonetici
[Genel Sorumlu]Mesaj sayısı : 94
Giriş sayısı : 516
Toplam P : 0
Üye bilgileri


--------------------

www.egitimsitemiz.com

17.03.2013 23:54:30
        

[1]
     

Forum son 5 K. & Benzer K.
Açan
Forum istatistikleri
İlköğretim Haftası Konuşma Metni, Yazıla..
esra
18 Mart Çanakkale Zaferinin anlam ve öne..
Yonetici
18 Mart Çanakkale zaferi günün anlam ve ..
Yonetici
TRAFİK VE İLKYARDIM HAFTASI İLE İLGİLİ Y..
esra
8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile İlgili Ya..
esra
Forumdaki 6 Kategoride 96 Forum var, Bu forumlara açılan 1326 Konuya 7923 Cevap yazıldı..
Üye :  Misafir : 23 Toplam : 23 Rekor :
Aktif Üyeler  EGİTİMSİTEMİZ.COM 'da şuanda Aktif üye yok..SİZ ÜCRETSİZ ÜYE OLABİLİRSİNİZ..
Genel Sorumlu - Yönetici - Forum Yöneticisi - Editör - VIP Üye
İyiki Doğdunuz Nice yıllara.. » bobo , » SEYHIM , » ataknunsl , » manisa45 , 

2012 © Copyright Egitim sitemiz (Ücretsiz slayt Siteniz)
Websitemiz 2011 Egitim sitesi
Bu sayfa: 0,17 saniyede yorumlandı.